Czym jest dyskopatia i jak pomóc może leczniczy masaż kręgosłupa?

Schorzenia kręgosłupa mogą pojawić się z różnych przyczyn. Niektóre są wadami wrodzonymi, inne wynikają z urazów mechanicznych, pozostałe to efekt naszego zaniedbania i braku wiedzy na temat podstawowych zasad zachowywania prawidłowej postawy. W grupie chorób powodowanych przez uszkodzenie lub zmiany zwyrodnieniowe znajduje się dyskopatia, powszechnie znana jako "wypadnięcie dysku".

W zależności od odcinka kręgosłupa, którego dotyka dyskopatia rozróżniamy jej trzy typy: szyjną, piersiową i najpopularniejszą - lędźwiową. Objawy skupiają się wokół bólu natężającego się przy wykonywaniu ruchów. Poza tym, naciskany przez kręgi rdzeń nerwowy może powodować uczucie drętwienia, mrowienia, w ostateczności prowadząc do osłabienia a nawet zaniku mięśni. Wykrycie choroby następuje w trakcie badania rentgenowskiego, tomografii lub rezonansu. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, że stanowcza większość przypadków wypadnięcia dysku może być leczona z uniknięciem zabiegu operacyjnego.

Bardzo często okazuje się, że cuda może zdziałać leczniczy masaż. Musimy jednak pamiętać, że powinien on być wykonywany wyłącznie przez specjalistę. W innej sytuacji istnieje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia i poważniejszego uszkodzenia kręgosłupa. To, czy masaże zadziałają zależy od konkretnego typu choroby i poziomu jej zaawansowania. W trudnych przypadkach leczenie kręgosłupa musi być prowadzone farmakologicznie przy wsparciu fizjoterapii, w tym masażu. Jeśli jest on stosowany w początkowej fazie, ma zwykle postać rozluźniającą. W ten sposób można łagodzić dokuczliwy ból. Natomiast w dalszych etapach zmienia się go na masaż wzmacniający mięśnie. Dobrze naprężone będą idealnym wsparciem dla dysku, co ograniczy jego wypadanie.